Bojí se vaše děti tmy, paní doktorky nebo školky?


Jak překonat strach u dětíBojí se vaše děti tmy, paní doktorky nebo školky?

Pomožte jim a přichystejte pro ně dveře pro víly a skřítky!


Obavy z něčeho cizího a neznámého jsou běžnou součástí života každého z nás. Někdy se z nich ale může stát velký problém. A to hlavně u malých dětí!

Některé formy strachu jsou normální a projde si jimi každé dítě. Příkladem je obava ze ztráty kontaktu s maminkou, kterou zažívají děti v prvním roce života. Předškoláci zase někdy špatně odlišují fantazii od reality, a tak je děsí nejrůznější strašidla z pohádek. Jde o obavy, které většinou samy odezní. Pak ale existují strachy, které přerostou do takových rozměrů, že je děti bez naší pomoci nezvládnou.

O co jde?

Třeba o obrovský a nepřekonatelný strach z pavouků, hadů, zvířat, lékařů, uzavřených prostor, nebo fobie ze tmy, která je pro děti typická. Chorobný strach dokáže člověka doslova paralyzovat. Vypořádat se s ním není jednoduché pro dospělého, natož pak pro malého človíčka, který nechápe, co se s ním děje. Příčiny fobií není vůbec jednoduché odhalit. Často je to ale nepříjemný zážitek z raného dětství, který si už ani nepamatujeme. Někteří odborníci tvrdí, že svoji roli hraje i dědičnost.

Jak s nimi bojovat? 

Ať už dítě trpí jakoukoli formou panického strachu, rozhodně jeho problém nepodceňujte. Snažte se ho pochopit a dobře naslouchat tomu, co ho trápí. Rozumné vysvětlování na překonání fobie nestačí. Nejdůležitější je najít příčiny strachu a dojít k tomu, aby dítě znovu získalo pocit bezpečí. Pokud fobie ovládá jeho život, omezuje jeho hry a znemožňuje mu dělat věci, ze kterých mělo radost, vyhledejte pomoc odborníkadětského psychologa. V každém případě dítě netrestejte a nic nevyčítejte.

Zkuste tyto chvíle dětem usnadnit a přichystejte pro ně kouzelné dveře pro víly a skřítky v jejich pokojíčku.  Určitě tak zvýšite jejich komfort a pocit bezpečí. Najděte pěkné a bezpečné místo a nachystejte i několik dárečků z mé nabídky. Víly a skřítkové budou mít velkou radost a určitě je při noční návštěvě využijí. U dcery v pokojíčku to někdy vypadá jako po boji:-)

A těch třpytek všude!!!

Tak ještě dnes objednejte dveře pro víly a skřítky a věřte, že vám v tomto období pomůžou!

Nakonec ještě pár ukázek, jak situaci řešit a motivovat děti k překonání nepříjemné situace s pomocí víl a skřítků.

Mnoho štěstí přeje Dara!

 

  • Maminko rozsviť. Dítě nechce večer zhasnout. Převaluje se, v noci se často budí, je neklidné a křičí ze spánku. Pokud jsou takové situace u vás doma časté, váš potomek zřejmě trpí fobií ze tmy. Snažte se uklidňovat dítě před spaním svoji přítomností. Povídejte si s ním, nebo přečtěte pohádku a připomeňte mu noční návštěvy víl. Netrvejte na tom, že bude zhasnuto, světlo třeba jen přitlumte, nechejte svítit malou led lampičku pro víly a skřítky u dveří a dveře do pokojíčku nechte otevřené.

  • K doktorovi ne! Strach z bílého pláště se utváří na základě vlastní zkušenosti. Děti se bojí nejen bolesti a injekcí, ale i před každou návštěvou ordinace se vyplatí malého pacienta preventivně připravit. Klidně a pravdivě mu vysvětlíme, co ho čeká, můžeme třeba přislíbit i malý dáreček za statečnost a nebo to nechat na vílách a skřítcích jak děti odmění:-)


    POUŽITÉ DVEŘE A DOPLŇKY

Leave a comment