Motivujte vaše děti při výchově!


Zlobivej klukMotivujte vaše děti a přichystejte jim dveře pro víly a skřítky!

Jak stanovit a vyžadovat pravidla chování, aby je děti dodržovaly?


Všichni občas děláme plané výhrůžky, zejména v napjatých chvílích, přičemž doufáme, že tím přinutíme své děti, aby se polepšily. Ale pokud něčím pohrozíme, a pak to nesplníme, tak to s sebou nese několik problémů. Pokud děti stále věří na Ježíška a mají svoji říši fantazie, pak je ideální čas nainstalovat dveře pro víly a skřítky!

Přes dveře můžete zanechávat dopisy ohledně správného chování a rady k jejich zlepšení. Víly a skřítci mohou malé vzkazy zanechávat u dveří nebo v nějaké miniatuře z mojí nabídky. Pak už jen stačí místo posypat třpytivým práškem a je HOTOVO! 

I velmi malé děti jsou chytré! Když přijdou na to, že své výhrůžky nesplníte, tak pro ně mají vaše slova mnohem menší váhu, zejména na veřejnosti nebo na oslavě, o nichž děti vědí, že se na nich pravděpodobně vyhnou trestu. A tak se naučí si vašich výhrůžek moc nevšímat.

To znamená, že pro ně přestáváte být autoritou, což činí naše děti nejistými (ať už vědomě, nebo nevědomě). Děti ale potřebují autoritu někoho staršího.

Potřebují hranice a pravidla, aby se cítily bezpečně.

Dovolte proto vílám a skřítkům, aby vám ve výchově pomohly, pokud je to stále možné.

Pravidla a hranice může posílat a stanovit víla nebo skřítek. Stačí, když jeden z rodičů vzkaz napíše a zanechá u dveří. Věřte, jak budou děti překvapené. Jak je možné, že víly a skřítkové opravdu chodí? 

Mami, tati! Vždyť opravdu existují a chodí až do mého pokojíčku.

Tak neváhejte a ještě dnes si vyberte ty správné dveře pro vaše děti!

Krásný den a mnoho úpěchů při výchově vám přeje Dara!

 

  • Sepište si seznam výsad svých dě, které je baví, a které by jim scházely. Může se jednat o dívání na televizi, sladkosti, odpolední hřiště, vození dětí do školky autem, když by mohly chodit pěšky atd.

  • Vyberte něco snadno omezitelného – jedno konkrétní a dopředu stanovené privilegium: vaše malá dcera možná ráda kouká na svoji oblíbenou pohádku, váš syn se možná velmi rád hraje na hřišti, nebo už máte něco jiného osvědčeného.

  • Rozhodněte se, co budete po dětech požadovat. Dětem prospívají jasně stanovené hranice. Co je jejich jasné překročení? U vás doma může být například jasně proti pravidlům nadávání ostatním, prohlašování, že někoho nenávidíte, schválnosti, bití druhých, odmlouvání či podvádění.

  • Uspořádejte rodinné setkání, abyste si o těchto pravidlech promluvili. Řekněte svým dětem, že se budete snažit jim říkat jen to, co myslíte vážně, ale také, že budete trvat na tom, co řeknete. Dovolte jim, aby vám to připomínali.

  • Na rodinných setkáních procházejte a vysvětlujte pravidla. Řekněte jim, která porušení pravidel budou potrestána, a jak přesně.

  • Pravidla můžete prosazovat následovně: Když dítě začne zlobit, jednou ho varujte klidným hlasem: „Varování!“ (Pro děti je varování prospěšné, neboť jim umožňuje napravit své chování. To podpoří jejich sebedisciplínu a nakonec vás k regulaci svého chování nebudou potřebovat.) Pokud ale překročí hranici přijatelného chování podruhé, ztratí předem dohodnuté privilegium, což jim můžete říci tak klidně, jak jen to půjde, například „Prosím tě, vypni televizi.“ nebo „Je mi líto, ale dnes už žádné sladkosti.“ Nebo v klidu vezměte své batole a dejte ho do dětského pokoje.

  • Klíčové je nevysvětlovat, co udělaly špatně, i když se chovají, jako že nemají ponětí, co se vám nelíbí. Když jsou děti schopné naučit se pravidla stolních her, tak se dokážou naučit i pravidla vaší domácnosti. Děti ví, že se zachovaly špatně, nenechte se jimi ošálit. Pokud si opravdu nejsou jisté, co provedly, tak na to brzy přijdou, když vidí, že jim hrozí ztráta privilegia.

  • Buďte velmi, velmi důslední. Tak, jak jen je v lidských silách. Většina dě vás bude hodně zkoušet první týden nebo o chvilku déle. Vydržte! Představte si, že jste rozhodčí fotbalového zápasu: pravidla jsou jasná. Vaše práce je jasná. Nemůžete přehlížet porušování pravidel hry a očekávat, že vás hráči budou pořád považovat za rozhodčího.


POUŽITÉ DOPLŇKY

Leave a comment